Warsztaty Design Thinking

Coroczne targi „Zawodowiec 2018” odbyły się w dniach 19-21 marca 2018 r. w Hali Częstochowa. Uczestnicy targów mieli okazję zapoznać się z metodą Design Thinking, czyli kreatywnego myślenia oraz innowacyjności w praktyce. Zainteresowanie było ogromne.

Aż 14 drużyn z częstochowskich szkół w ramach warsztatów, organizowanych przez PAR, przystąpiło do rywalizacji w trakcie trzydniowych spotkań. Uczestnicy pod czujnym okiem wykwalifikowanego trenera przełamywali schematy myślowe, a także sprawdzali swoje zdolności w zakresie kreatywności i innowacyjności.

MARSHMALLOW CHALLENGE

Głównym zadaniem uczestników był udział Marshmallow Challenge. W ramach zadania każda grupa mając do dyspozycji 1 piankę Marshmallow, 20 nitek makaronu spaghetti, metr sznurka i metr taśmy klejącej musiała stworzyć najwyższą wieżę mając na to zdanie jedynie 18 minut. Pierwsze próby budowy wieży przerosły wyobrażenia o prostocie tego zadania, ponieważ okazało się, że konstrukcja wymaga ciągłego udoskonalania. Oczywiście były wyjątki.

W końcu przyszedł czas na wyniki! Koniec czasu okazał się kluczowym wyznacznikiem stabilności wszystkich wież. Nie wszystkie konstrukcje przetrwały. Następnie przeprowadzono szczegółowe pomiary, mające wyłonić zwycięzców.

I dnia najlepsi okazali się uczniowie ze Szkoły: Techniczne Zakłady Naukowe im. Gen. W. Sikorskiego w Częstochowie

II dnia najlepsi okazali się uczniowie ze Szkoły: zespół szkół im. Gen. Andersa w Częstochowie

III dnia najlepsi okazali się uczniowie ze Szkoły: zespół szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego w Częstochowie

Każda z drużyn wraz z opiekunem otrzymała pamiątkowe upominki oraz dyplomy za uczestnictwo w naszych warsztatach. Zwycięskie drużyny otrzymały nagrodę za pierwsze miejsce oraz zaproszenie do ISD Huta Częstochowa, aby zobaczyć pełen proces technologiczny.

Spośród zwycięzców z każdego dnia warsztatów wyłoniliśmy także najlepszy zespół całego wydarzenia. Drużyna ta otrzyma nagrodę specjalną od PAR – Przemysłowej Akademii Rozwoju w dniu, w którym przyjadą do ISD Huta Częstochowa.

Jeśli jesteście ciekawi jak to wyglądało w praktyce koniecznie zajrzyjcie na nasz profil na Facebooku

About the Author

przemwp